PL PL

 Tak wyglądał jeden z dni podczas pobytu na Karelii. “Wild & Cold... po kilku godzinach treningów w ciągu dnia z zawodnikami z Rosji, robię trening ze swoją 6 tką greysterów po zamarzniętym jeziorze, przy doskonałym świetle księżyca, który tworzy częste tu zjawisko "halo". Gdzieś w oddali kątem oka widzę jak przebiega spłoszona wataha wilków, moje psy tylko obracają głowy. Po kilku kilometrach czuję już lekkie odmrożenia twarzy, temperatura sięga minus 30 stopniom celcjusza. Kończę trening, karmię psy surowym mięsem, a resztę wieczoru spędzam w ruskiej bani aby potem wskoczyć do przerębla.Kończy się jeden ze zwyczajnych dni na Karelii...jutro słońce znowu wzejdzie około 11 a zajdzie około 16.

    Właśnie wróciłem z 3 tygodniowego pobytu w Rosjii na Karelii gdzie byłem trenerem rosyjskich zawodników w wyścigach psich zaprzęgów. Prowadziłem wraz z Jarosławem Popłońskim (ekspertem od narciarstwa biegowego) seminaria dotyczące żywienia psów sportowych, treningów, historii, pracy z młodzieżą, zagadnień technicznych i smarowania nart i płóz.

Wystartowałem też w zawodach “Double Dream”,  które wygrałem w klasie 2dog i 4dog ustanawiając rekord trasy.Jarosław Popłoński startujący w klasie skijoring zajął 3 miejsce.

Oprócz stricte sportowej pracy odbyliśmy kilka ważnych spotkań, m.in.: byliśmy gościem u Ministra Sportu Rosji regionu Północno Zachodniego - nasze działania wraz z bazą sportową dla psich zaprzęgów w Kudamie zaowocowały przygotowaniem obozu treningowego, integracyjnego dla młodzieży z naszego klubu i z Rosji –w terminie 21-31 marca 2013. Chcę zabrać na ten obóz młodzież z moje gminy i mojego powiatu będącą czynnymi członkami mojego klubu. Amberdog. Finał obozu to Mistrzostwa Rosji w sprincie i midzie 29-31 marca. W sierpniu zaprosimy młodych karelczyków na obóz treningowy do nas.

    Byliśmy również gośćmi na wręczeniu nagród dla najlepszych rosyjskich sportowców podczas gali sportu, odbyła się prezentacja sportu zaprzęgowego, a nagrodę otrzymał kolego Stolaryow Alexander za rozwój sportu zaprzęgowego na terenie Karelli.
Ponadto w Pietrozawodzku otworem stoi dla sportu zaprzęgowego arena biatlonowa niczym nie ustępująca światowym standardom, a trasy onieśmielają trudnością. Od 2 do 25 km idealnie wyratrakowanych i w większości oświetlonych tras.

    Po spotkaniu na obiedzie w Sankt Petersburgu  z konsulem  generalnym Polski  uzyskaliśmy zapewnienie o  pomocy w formalnościach wizowych , które będą bezpłatne dla naszych juniorów, w  zamian za to 7-8-9 marca 2013 roku nasze zaprzęgi (mój i brata)  na zimowej arenie biegowej w Pietrozawodzku otwierać będą  zimowe polonijne zawody w narciarstwie biegowym i biatlonie.
Padł też temat igrzysk zimowych 2014 w Soczi i wspólnie z Rosjanami pracujemy  nad zawodami pokazowymi w wyścigach psich zaprzęgów podczas olimpiady.I wszystko wskazuje na to , że Karelski psi zaprzęg wjedzie z ogniem olimpijskim podczas ceremonii otwarcie igrzysk.

Igor Tracz

Data dodania: 07.01.2013