PL PL

Patrol drogówki na rowerach Krossa pilnuje porządku w Poznaniu

Czwórka policjantów zamieniła radiowóz na rowery, by patrolować ulice miasta i nauczać mieszkańców, jak bezpiecznie jeździć na dwóch kółkach po betonowej dżungli. Stróże prawa na modelach Level B6 wzbudzają na ulicach sensację, bo to pierwszy rowerowy patrol drogówki w Polsce.

 

Policjanci rozpoczęli pracę jeszcze w kwietniu, ale ze względu na wyjątkowo kiepską pogodę ze swoimi maszynami będą mieli okazję na dobre oswoić się dopiero w maju. Pomysł, by wprowadzić w centrum Poznania patrol policji drogowej w takiej formie nawiązuje do niewątpliwej przewagi, jaką oferuje rower nad radiowozem.

 

Szybko, sprawnie i profesjonalnie

 

- Dzięki rowerom łatwiej nam dostać się do trudno dostępnych miejsc i wjechać w wąskie uliczki. Możemy też sprawniej omijać przeszkody, co oszczędza nam mnóstwo wysiłku i czasu. Nie wspominając o oszczędnościach budżetowych – przyznaje …stopień, imię nazwisko, wydział, który prywatnie także często wsiada na dwa kółka. – Pierwsze reakcje mieszkańców są bardzo pozytywne, jesteśmy dobrze odbierani. Zwłaszcza, że instruujemy rowerzystów jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Czasami podchodzi też do nas jakiś miłośnik kolarstwa i wypytuje szczegółowo o parametry techniczne naszych rowerów – śmieje się.

 

Patrol dostał do użytku cztery modele górskie Kross Level B6 z aluminiową ramą, ważące niewiele ponad 13 kg. Amortyzator z możliwością blokady sprawdza się przy podjeżdżaniu na krawężniki, a sprawne tarczowe hamulce hydrauliczne doskonale zdają egzamin w warunkach miejskiej dżungli. 

 

Zdrowa służba na świeżym powietrzu     

 

- Na tych modelach jeździ się świetnie i komfortowo, szczególnie po płaskim terenie. To duża zasługa 29-calowych kół – mówi policjantka potrafiąca ocenić rowerowy sprzęt okiem znawcy. Wiele lat temu brała nawet amatorsko udział w wielu wyścigach kolarskich. – Do rowerów mamy zamocowane profesjonalne sakwy w których zmieści się wszystko co jest nam potrzebne. Będziemy mieć też do dyspozycji specjalne stroje na każdy rodzaj pogody – zaznacza.

 

Poznańscy funkcjonariusze reagują zarówno na wykroczenia kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Zostali już przeszkoleni przez swoich kolegów po fachu z Holandii w posługiwaniu się rowerem tak, by obezwładnić przeciwnika. W trakcie każdego patrolu jeżdżą po mieście 6-7 godzin, pokonując nawet 40 km. Warto wspomnieć, że ta czwórka policjantów z kolarskimi zapędami została wybrana spośród wielu chętnych do pełnienia takiej właśnie służby

Data dodania: 12.05.2017