10 najważniejszych pytań o rowery elektryczne

6

Mar 2017
Rowery elektryczne Kross - pytania

Rowery elektryczne zaczynają pojawiać się w ofercie sklepach rowerowych i na ulicach. Budzą zaciekawienie, ale i szereg wątpliwości. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących e-bike’ów.

1. Czy e-bike to rower dla mnie?

Rower elektryczny jest rowerem dla każdego, bez względu na wiek. E-bike pomaga w pokonywaniu dłuższych dystansów oraz wzniesień, nie zastępuje siły mięśni nóg, a jedynie ją wspomaga. Rowery elektryczne występują w trzech wersjach: górskie, trekkingowe, miejskie – każdy rowerzysta znajdzie model odpowiedni dla swoich potrzeb.

 2. Ile waży rower elektryczny?

Rower elektryczny waży około 24 kg. Wyższa waga (w porównaniu do rowerów konwencjonalnych) wynika z ciężaru zamontowanych komponentów: silnika, układu napędowego oraz baterii. Akumulator razem z silnikiem waży około 5-7 kg. Wyższa waga roweru nie jest odczuwalna podczas jazdy.

3. Jaką prędkość mogę rozwinąć na e-bike?

Podczas jazdy ze wspomaganiem silnika można rozwinąć prędkość do 25 km/h. Po przekroczeniu tej wielkości rower nie jest wspomagany silnikiem, działa jak zwykły rower.

4. Dlaczego e-bike jest droższy od zwykłych rowerów?

Wyższa cena rowerów elektrycznych wynika z zastosowanych rozwiązań technologicznych. Silnik, bateria, układ przeniesienia napędu oraz wyświetlacz są komponentami, które sprawiają, iż cena e-bike’a jest wyższa.

5. Gdzie mogę naładować baterię?

Baterie rowerów elektrycznych mogą być ładowane przy użyciu zwykłego gniazdka elektrycznego. Istnieje możliwość doładowania roweru także na specjalnych stacjach ładowania akumulatorów (bez problemu znaleźć je można np. w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech). Baterię zawsze należy ładować dedykowaną ładowarką.

6. Ile czasu trwa ładowanie baterii?

Czas potrzebny na całkowite ładowanie baterii wynosi 4 godziny. W dwie godziny można doładować baterię do poziomu 80%.

7. Jak często należy ładować baterię?

Jeśli rower nie jest wykorzystywany przez dłuższy okres czasu, co jakiś czas należy naładować baterię. Bateria nie powinna być całkowicie rozładowana.

8. Jaka jest żywotność akumulatora?

Standardowy akumulator zachowuje swą żywotność do 700-800 ładowań. Po tym czasie bateria wciąż jest sprawna, ale z czasem nie da się jej już doładować w 100% jej pierwotnej pojemności. Z czasem baterię należy wymienić.

9. Czy można używać roweru elektrycznego w deszczu?

Tak, nie ma przeciwwskazań do używania roweru elektrycznego w deszczu lub śniegu. Rower jest w zupełności bezpieczny w każdych warunkach pogodowych.

10. Czy mogę sam dokonywać napraw roweru elektrycznego?

Pod żadnym pozorem nie dokonuj sam napraw napędu elektrycznego roweru. Zalecamy skorzystać z sieci naszych autoryzowanych serwisów, które dokonują napraw.

 

Więcej informacji o rowerach elektrycznych znajdziesz na stronie www.kross.pl/pl/ebike.

 

Top