Poznaj zasady tego, jak działa rower elektryczny

22

Lut 2017

Jedną z największych rewolucji na rowerowym rynku w ostatnich latach jest pojawienie się rowerów elektrycznych, znanych również pod nazwą e-bike. Z roku na rok oferta rowerów elektrycznych się poszerza. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się temu, jak działa rower elektryczny i jakie możliwości oferuje.

Kiedy słyszymy hasło rower elektryczny, wielu z nas ma problem, aby właściwie opisać to, jak taki rower wygląda, nie mówiąc już o technicznych kwestiach  dotyczących tego, jak działa rower elektryczny.  Współczesne rowery e-bike to coraz liczniejsza grupa rowerów do praktycznie każdego zastosowania. Możemy wybrać rower elektryczny miejski, górski, trekkingowy, a nawet szosowy. Rower elektryczny XXI wieku ma praktycznie tyle samo obliczy, co współczesne kolarstwo. W końcu idea, która stoi za jego powstaniem, dotyczy zwiększania możliwości klasycznych rowerów, a nie wymyślaniu koła od nowa. W zależności od tego, do jakiego zastosowania wybierzemy rower elektryczny, jego możliwości pozwolą zmaksymalizować przyjemność jazdy, pozostawiając to, co w tym sporcie najważniejsze.

Kluczowe komponenty roweru elektrycznego

Za rewolucją związaną z wyglądem i działaniem współczesnego roweru elektrycznego, stoi pojawienie się nowych, kompleksowych systemów napędowych i sterujących. Jednym z najlepszych na rynku jest obecnie Shimano STEPS, który to system trafił na pokład rowerów elektrycznych Kross.  Rower elektryczny wyposażony w układ Shimano STEPS posiada następujące elementy:

  • baterię umieszczoną na bagażniku (w taki sposób, iż nie ogranicza ona możliwości montażu dodatkowego bagażu!),
  • zintegrowaną z korbą jednostkę napędową o mocy 250 watów,
  • umieszczany na kierownicy wyświetlacz, który pokazuje min wybrany tryb pracy i stan naładowania baterii wraz z zasięgiem,
  • wygodny przełącznik wybranego trybu pracy (który w rowerze elektrycznym umieszczamy w bezpośrednim pobliżu chwytu kierownicy, tak aby był łatwo dostępny).

Zalety jazdy na rowerze elektrycznym

Brzmi skomplikowanie? W praktyce działanie systemu elektrycznego wspomaganie w rowerze elektrycznym jest maksymalnie intuicyjne i niezależnie od poziomu umiejętności czy wiedzy technicznej. Poradzi sobie z nim każdy amator. W końcu tak naprawdę chodzi tylko o jazdę na rowerze. System wspomagania działa automatycznie. Kiedy pedałujemy, elektryczny silnik samoczynnie wspomaga korbę tak, abyśmy nie musieli używać zbyt dużo siły. W efekcie nawet strome podjazdy czy opór bardzo silnego wiatru pokonujemy praktycznie bez wysiłku, tak, jakbyśmy pedałowali po drodze nachylonej lekko w dół. System działa do prędkości 25 km/h. Powyżej tej prędkości wspomaganie się wyłącza, a napęd działa tak jak w zwykłym rowerze. System współpracuje z klasycznymi przerzutkami. Możemy zatem decydować, tak jak w zwykłym rowerze, z jaką prędkością np. chcemy pedałować.

Rower elektryczny wyposażony w system STEPS zapewnia do 120 km zasięgu ze wspomaganiem, a naładowanie baterii od zera do 80% zajmuje zaledwie dwie godziny (cztery godziny do 100%). Oznacza to, iż jedno ładowanie baterii wystarczy na cały tydzień codziennych dojazdów i zostanie zapas, aby zabrać rower elektryczny na weekendowy wypad za miasto. Ładowanie odbywa się ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Rowery elektryczne Kross z napędami Shimano STEPS to naprawdę świetny sposób na ekologiczny środek transportu o możliwościach, które dotychczas były nieosiągalne dla tradycyjnych rowerów. Teraz na pewno wiesz już więcej o tym, jak działa rower elektryczny.

 

Top